SB Technology

Board of Directors

Member of the Board

Representative Director President & CEO Shinichi Ata (September 28, 1958)
Message From the President
    
Career summary
August 1997
Joined Microsoft Co., Ltd. (currently Microsoft Japan Co., Ltd.)
January 1998
Managing Director, Microsoft Co., Ltd. (currently Microsoft Japan Co., Ltd.)
May 2000
Representative Director, President, Microsoft Co., Ltd. (currently Microsoft Japan Co., Ltd.)
August 2003
Joined Softbank BB Corp. (currently SoftBank Corp.) Executive Director
April 2006
Executive Vice President; General Manager, Information System and CS Unit, Vodafone K.K. (currently SoftBank Corp.)
June 2006
Board Director, JAPAN TELECOM CO., LTD. (currently SoftBank Corp.)
June 2007
Senior Executive Vice President & CISO, Head of Information System and CS Unit, SoftBank Telecom Corp. (currently SoftBank Corp.)
June 2007
Board Director, Senior Executive Vice President & CISO, Information System and CS Unit, SoftBank BB Corp. (currently SoftBank Corp.)
June 2010
Board Director, Senior Executive Vice President & CISO, Information System and CS Unit, SoftBank Mobile Corp. (currently SoftBank Corp.)
January 2012
Joined the Company
April 2012
CEO & Executive Officer, the Company (to present)
June 2012
Representative Director, President, the Company (to present)
June 2013
Director, Fontworks Inc. (to present)
July 2015
Director, ASORA Tech Corp. (to present)
Member of the Board CSO Mitsuhiro Sato (September16, 1962)
Career summary
April 1986
Joined Abe Software Corporation (currently ABEISM CORPORATION)
January 1991
Joined SoftBank Corp. (currently SoftBank Group Corp.)
August 1998
Joined the Company
December 2000
Vice President, the Company
October 2009
Vice President and General Manager, Web Business Service Department, the Company
June 2010
Member of the Board, the Company (to present)
May 2012
Representative Director and President, M-SOLUTIONS, Inc.
June 2012
Vice President, CTO, CISO, and General Manager, Research &Business Development Promotion Division, the Company
June 2013
Director, Fontworks Inc. (to present)
March 2014
Director, Cybertrust Japan Co., Ltd.
October 2015
Executive Vice President, CSO, Head of Technology Unit, and General Manager, PM Partner Division, the Company
June 2016
Director, MIRACLE LINUX CORPORATION (currently Cybertrust Japan Co., Ltd.)
December 2016
Representative Drector and President, Kan Corporation
April 2018
Senior Executive Vice President, CSO and Head of Technology Unit, the Company
April 2019
Vice President and Executive Officer and CSO, the Company
June 2019
Director, M-SOLUTIONS, Inc. (to present)
July 2020
Director, DENEN Co., Ltd. (to present)
April 2021
Director, I/O SYSTEM INTEGRATION CO., LTD. (to present)
June 2021
Director, Kan Corporation (to present)
June 2022
Senior Executive Vice President, CSO and Head of Business Unit, the Company (to present)
Member of the Board CFO Masaaki Okazaki (November 29, 1965)
    
Career summary
April 1989
Joined Kao Corporation
July 1994
Joined RYOBI LIMITED
June 2002
Joined Mazda Motor Corporation
December 2003
Joined SoftBank BB Corp. (currently SoftBank Corp.)
June 2004
General Manager, Accounting Department, Management Unit, SoftBank BB Corp.
April 2008
General Manager, Cost Management Department, Corporate Planning Division, Finance Unit, SoftBank Mobile Corp. (currently SoftBank Corp.)
April 2011
Deputy General Manager, Corporate Planning Division, Finance Unit, SoftBank Mobile Corp.
May 2013
General Manager, Corporate Management Division, SoftBank Mobile Corp.
April 2016
Joined NIDEC CORPORATION Executive Consultant, NIDEC CORPORATION Seconded to NIDEC TOSOK CORPORATION Senior Vice President, CFO and Executive General Manager, Administration Division, NIDEC TOSOK CORPORATION
June 2016
Director, Senior Vice President, CFO and Executive General Manager, Administration Division, NIDEC TOSOK CORPORATION
January 2017
Vice President and Chief Financial Officer, , Automotive Motor & Electronic Control Business Unit, NIDEC CORPORATION
June 2018
Senior Vice President, Adviser to Chief Financial Officer, and in charge of managing Accounting Department and Finance Department, the said Company
November 2018
Senior Vice President and Deputy Executive General Manager, Appliance, Commercial & Industrial Motor Business Unit, NIDEC CORPORATION
March 2020
Chief Purchasing Officer and General Manager of Global Centralized Purchasing Division, NIDEC CORPORATION
August 2020
Joined MACNICA FUJI ELECTRONICS HOLDINGS, INC. General Manager, Financial Unit, MACNICA FUJI ELECTRONICS HOLDINGS, INC.
January 2021
Joined the Company Special Advisor to President, the Company
April 2021
Executive Vice President and CFO, the Company
June 2021
Member of the Board, the Company (to present)
August 2021
Director, DENEN Co., Ltd. (to present)
August 2021
Director, Fontworks Inc. (to present)
April 2022
Executive Vice President, CFO and Head of Management Unit, the Company (to present)
Member of the Board Kimihiko Kaneko (October 27, 1965)
    
Career summary
April 1988
Joined International Digital Communications Inc. (currently Softbank Corp.)
September 1999
Transferred to Cable & Wireless IDC Inc. (currently Softbank Corp.) Director, Programme Management Asia, Cable & Wireless IDC Inc.
February 2005
Transferred to Japan Telecom IDC Inc. (currently Softbank Corp.) General Manager, Operation Planning Department, Operation Division
July 2005
Transferred to Japan Telecom Co, Ltd. (currently Softbank Corp.) General Manager, Business Administration Department, Technology Unit, Japan Telecom Co, Ltd.
April 2007
General Manager, Business Administration Department, Technology Unit, SoftBank Telecom Corp. (currently Softbank Corp.)
June 2009
General Manager, Business Administration Department, Technical Management Division, Technology Unit, SoftBank Telecom Corp.
May 2012
General Manager, Transition Planning Supervision Department, Transition Promotion Division, Technology Unit, SoftBank Mobile Corp. (currently Softbank Corp.)
June 2013
Acting General Manager, Transition Promotion Division, Technology Unit III, SoftBank Mobile Corp.
May 2014
General Manager, Transition Promotion Division, Sales Unit III, SoftBank Mobile Corp.
January 2015
Seconded to Sprint Corporation (currently T-Mobile US, Inc.) in the United States Director, Technical Advisor Office, Sprint Corporation
January 2017
Deputy General Manager, Technological Management Division, Technology Unit and Technology Strategy Unit, SoftBank Corp.
April 2017
General Manager, Technological Management Division, Technology Unit and Technology Strategy Unit, SoftBank Corp.
July 2018
General Manager, IT Strategy Division, IT & Network Unit and Technology Unit, SoftBank Corp.
June 2019
Member of the Board, the Company (to present)
April 2021
General Manager, IT & Network Strategy Division, Technology Unit, SoftBank Corp.
April 2022
General Manager, Technological Planning & Management Division, Technology Unit, SoftBank Corp. (to present)
External Member of the Board Shigeo Suzuki (July 29, 1954)
    
Career summary
April 1979
Joined DX ANTENNA CO., LTD.
September 1990
Joined Kobe Steel, Ltd. New Business Category Division and Information Electronics Division
January 1994
Seconded to KOBELCO SYSTEMS CORPORATION Deputy General Manager, Network Business Group
January 2001
Joined SoftBank Commerce Corp. (currently SB C&S Corp.) Vice President, Ariba Business Department, SoftBank Commerce Corp.
January 2003
Transferred to SoftBank BB Corp. (currently SB C&S Corp.) Deputy Head of Distribution Business Unit
April 2005
Joined NextCom K.K. (currently MITSUI KNOWLEDGE INDUSTRY CO., LTD.) Head of Business Unit 6, NextCom K.K.
June 2006
Director, Executive Managing Officer & Executive Officer, Administration of Sales Unit, NextCom K.K.
April 2012
Director, Executive Managing Officer & Executive Officer, responsible for Business Unit, MITSUI KNOWLEDGE INDUSTRY CO., LTD.
April 2015
Director, Executive Managing Officer & Executive Officer, responsible for Business Alliance Division, Major Account Business & Reals Estate Sector Sales Units, Financial Sector Sales Unit, Telecommunication & Industrial Sales Unit, and Advanced Communication Business Unit, and General Manager, Advanced Technology Center, MITSUI KNOWLEDGE INDUSTRY CO., LTD.
June 2016
Member of the Board, the Company (to present)
External Member of the Board Yoshie Munakata (June 20, 1958)
    
Career summary
April 1981
Joined Dai Nippon Printing Co., Ltd.
December 1983
Joined Intel Japan K.K. (currently Intel K.K.)
February 1999
Manager, Communication Product Business Headquarters, Intel Japan K.K.
April 2001
Executive secretary in charge of corporate planning/government relation, Intel Japan K.K.
February 2004
Manager, Business Development Headquarters, Intel Japan K.K.
April 2009
Director and Executive Deputy President, Intel Japan K.K.
October 2016
Established B.Grove Inc. and became Representative Director (to present)
June 2017
Member of the Board, the Company (to present)
June 2018
Outside Director, Musashi Seimitsu Industry Co., Ltd.
November 2018
External Director and Audit & Supervisory Committee Member, Uhuru Corporation
December 2018
Outside Director, Japan Sweden Care Institute Co., Ltd.
External Member of the Board Yukari Tominaga (April 19, 1958)
    
Career summary
April 1981
Joined Hitachi Computer, Consultant Ltd. (currently Hitachi Solutions, Ltd.)
October 2010
Operating Officer and General Manager, Application Systems Department, Industrial and Retail Solutions Systems Business Department No.1, Industrial and Retail Solutions Systems Business Group, Hitachi Solutions, Ltd.
April 2011
Executive Officer and Deputy General Manager, Retail Solutions Business Division, Industrial and Retail Solutions Systems Business Group, Hitachi Solutions, Ltd.
April 2012
Executive Officer, and General Manager, Retail Solutions Business Division, Industrial and Retail Solutions Systems Business Group, Hitachi Solutions, Ltd.
April 2013
Executive Officer and General Manager, Financial Systems Business Division, Financial Systems Business Group, Hitachi Solutions, Ltd.
April 2014
Vice President and Executive Officer, Chief Officer, Financial Systems Business Group, and Fellow, Group Management Foundation Reinforcement Group, Hitachi Solutions, Ltd.
April 2015
Vice President and Executive Officer, Chief Officer, Social Innovation Promotion Group, and Deputy Chief Officer, Sales Operations, Hitachi Solutions, Ltd.
October 2015
Vice President and Executive Officer (in charge of Social Innovation System Business), Hitachi Solutions, Ltd.
October 2016
Vice President and Executive Officer, and Chief Officer, Quality Assurance Group, Hitachi Solutions, Ltd.
April 2019
Assistant to President and Chief Diversity Officer, Hitachi Solutions, Ltd.
April 2020
Fellow, Hitachi Solutions, Ltd.
June 2020
External Director, MORINAGA MILK INDUSTRY CO., LTD. (to present)
June 2021
Outside Director, Yashima & Co., Ltd. (to present)
July 2021
Senior Advisor, the Company
June 2022
Member of the Board, the Company (to present)
External Member of the Board Yuka Miyagawa (October 10, 1962)
    
Career summary
April 1985
Joined Oki Electric Industry Co., Ltd.
November 2001
Seconded to Oki Network Technologies, Oki Electric Industry’s US subsidiary
April 2003
Manager, No. 3 Sales Division, e-Carriers Business Group, Oki Electric Industry Co., Ltd.
April 2005
Deputy Head of Telecommunications Carrier Solution Group, Oki Electric Industry Co., Ltd.
April 2008
Manager, Head of Sales & Marketing Administration Division, Carriers Systems Marketing & Sales Division, Oki Electric Industry Co., Ltd.
April 2014
Head of Carriers Systems Marketing & Sales Division, Marketing & Sales Group, Oki Electric Industry Co., Ltd.
April 2017
Executive Officer and Head of Marketing & Sales Division-2, Marketing & Sales Group, Oki Electric Industry Co., Ltd.
April 2020
Senior Vice President and Head of Business Collaboration Division, Components & Platforms Business Group, the said Company
April 2021
Joined OKI Crosstech Co., Ltd. Director and Senior Vice President, OKI Crosstech Co., Ltd. (to present)
July 2021
Senior Advisor, the Company
June 2022
Member of the Board, the Company (to present)
External Member of the Board Madoka Sawa (May 10, 1969)
    
Career summary
April 1993
Joined The Dai-ichi Life Information Services Co., Ltd. (currently The Dai-ichi Life Information Systems Co., Ltd.)
September 1997
Joined Microsoft Company, Limited (currently Microsoft Japan Co., Ltd.)
July 2011
Director, Microsoft Technology Center, Microsoft Japan Co., Ltd.
March 2014
Director, Microsoft Technology Center and Manager, Cyber Crime Center Japan Satellite, Microsoft Japan Co., Ltd.
July 2019
Executive General Manager, Microsoft Japan Co., Ltd.
October 2019
CEO, ensow inc. (to present)
February 2021
Lumada Innovation Evangelist, Hitachi, Ltd. (to present)
March 2021
Advisor, DIGITAL SHIFT, Inc. (to present)
March 2021
Advisor, JAC Recruitment Co., Ltd. (to present)
September 2021
Advisor, KAJIMA CORPORATION (to present)
January 2022
Senior Advisor, the Company
February 2022
Advisor, UMU Technology Japan (to present)
April 2022
Full-time Faculty Member (Professor), Musashino University (to present)
June 2022
Member of the Board, the Company (to present)

(As of June 20, 2022)

※Title The official name in English is as follows.
    CEO: Chief Executive Officer
    CSO: Chief Strategy Officer
    CFO: Chief Financial Officer

Audit & Supervisory Board Member

Chairman of Audit & Supervisory Board Mitsumasa Ueno (November 9, 1952)
Audit & Supervisory Board Member Haruhiko Hirose (September 2, 1952)
Audit & Supervisory Board Member Michiaki Nakano (April 27, 1957)
Audit & Supervisory Board Member Takashi Naito (May 30, 1964)

(As of June 26, 2020)



Skill Matrix of Members of the Board and Audit & Supervisory Board Members


This table can be scrolled horizontally.

Name

Title

Corporate management Sales / Marketing Technology Finance / Accounting Legal / Governance / Diversity IT International experience
Shinichi Ata

(Representative Director and President)

 
Mitsuhiro Sato

(Member of the Board, Vice President, Executive Officer)

   
Masaaki Okazaki

(Member of the Board, Executive Vice President)

   
Kimihiko Kaneko

(ember of the Board)

     
Shigeo Suzuki

(External Member of the Board)

   
Yoshie Munakata

(External Member of the Board)

   
Yukari Tominaga

(External Member of the Board)

     
Yuka Miyagawa

(External Member of the Board)

     
Madoka Sawa

(External Member of the Board)

   
Mitsumasa Ueno

Full-time External Audit & Supervisory Board Member

     
Haruhiko Hirose

(External Audit & Supervisory Board Member)

         
Michiaki Nakano

(External Audit & Supervisory Board Member)

         
Takashi Naito

(Audit & Supervisory Board Member)

     

(As of June 20, 2022)



Vice President

Chief Executive Officer Shinichi Ata
Vice President Executive Officer CSO Mitsuhiro Sato
Executive Vice President CFO Masaaki Okazaki
Executive Vice President Akira Kitamura
Executive Vice President CIO Masaki Watanabe
Senior Vice President CCO Seiichi Masaoka
Vice President Takashi Kodama
Vice President Makoto Aoki
Vice President Takuya Miyazawa
Vice President CDO Kengo Kanazawa
Vice President CMO Ikuma Uehara

(As of Apr 1, 2022)

※Title The official name in English is as follows.
    CSO:Chief Strategy Officer
    CFO:Chief Financial Officer
    CIO:Chief Information Officer
    CCO:Chief Compliance Officer
    CDO:Chief DX Officer
    CMO:Chief Marketing Officer